Šachmatų čempionai

ROBERTAS DŽEIMSAS FIŠERIS
Pasaulio čempionas 1972 - 1975 m.

Gimė 1943 m. kovo 9 d. Čikagoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Pasaulio čempionu tapo 1972 m. laimėjęs mačą prieš Borisą Spaskį.
Pasaulio čempiono vardo neteko 1975 m. neatvykęs į Manilą ginti savo titulo kovoje su Anatolijumi Karpovu.
Mirė 2008 m. sausio 17 d. Reikjavike, Islandijoje.
Daugelio šachmatų specialistų nuomone, Robertas Džeimsas Fišeris (Robert James Fischer) yra vienas žymiausių pasaulio šachmatininkų. Per 16 savo šachmatų karjeros metų (neskaitant jo parodomojo mačo su Borisu Spaskiu 1992 metais) Robertas Fišeris 327 partijas laimėjo, 188 sužaidė lygiosiomis ir 61 pralaimėjo.

Būdamas 13 metų (1956 m. liepos mėn.) R. Fišeris tapo JAV jaunimo čempionu, o būdamas 14 metų (1958 m.) laimėjo atvirą JAV čempionatą. JAV čempiono vardą R. Fišeris iškovojo aštuonis kartus (1958 - 1960 ir 1962 - 1966 metais).
Penkiolikmetis jis tapo jauniausiu tarptautiniu didmeistriu per visą šachmatų istoriją iki tol.
1971 metais Robertas Fišeris įspūdingai laimėjo mačus dėl teisės kovoti su pasaulio čempionu. R. Fišeris nugalėjo Marką Taimanovą (+6 –0 =0), Bentą Larseną (+6 –0 =0) ir Tigraną Petrosianą (+5 –1 =3). 1972 metais kovoje dėl pasaulio čempiono vardo Robertas Fišeris laimėjo prieš Borisą Spaskį (+7 –3 =11) ir tapo vienuoliktuoju oficialiu šachmatų pasaulio čempionu. Tada buvo „šaltojo karo“ laikai, todėl R. Fišeris, nugalėjęs SSRS atstovą, tapo Amerikos nacionaliniu didvyriu.
Iškovojęs pasaulio čempiono vardą R. Fišeris oficialiose varžybose nebedalyvavo. 1975 m. R. Fišeris pasaulio čempiono vardo negynė, nes nepavyko su FIDE suderinti mačo sąlygų.
Į šachmatus Robertas Fišeris sugrįžo 1992 metais ir pažeisdamas tarptautines sankcijas tuometinei Jugoslavijai šioje šalyje (Sveti Stefane ir Belgrade) žaidė su Borisu Spaskiu. R. Fišeris laimėjo šį mačą (+10 –5 =15) ir uždirbo daugiau nei 3 mln. JAV dolerių.
Dėl sankcijų Jugoslavijai pažeidimo kilo konfliktas su JAV vyriausybe, kuri taip pat norėjo, kad R. Fišeris sumokėtų pajamų mokestį nuo honoraro už laimėtą mačą. R. Fišeris paskutinius gyvenimo metus praleido Vengrijoje, Vokietijoje, Filipinuose, Japonijoje ir Islandijoje, tačiau į tėvynę daugiau niekada nebegrįžo.
R. Fišeris pagarsėjo antiamerikietiškais ir antisemitiniais pareiškimais, nors jo motina buvo žydė. Jis kaltino žydus viskuo, pradedant savo teisiniais vargais ir baigiant tariamu sąmokslu išnaikinti dramblius. O nusivylimą JAV R. Fišeris išreiškė nuoskauda: „Nė vienas žmogus atskirai nepadarė Amerikai daugiau, negu aš. O dabar aš esu nebereikalingas. „Šaltasis karas“ baigėsi ir jie nori sunaikinti mane, atimti viską, ką aš turiu“.
Islandijoje R. Fišeris apsigyveno 2005-aisiais; tų metų kovą, po devynių sulaikymo mėnesių Japonijoje, kur jis priešinosi deportavimui į JAV, jam buvo suteikta Islandijos pilietybė. Į Islandiją R. Fišeris atvyko su sužadėtine – japonų šachmatininke Mijoko Vatai (Miioko Vatai). Per spaudos konferenciją Reikjavike tuo metu jau 62-jų metų R. Fišeris pareiškė: „Aš nežaidžiu senaisiais šachmatais, bet jeigu sėsčiau prie šachmatų lentos, tai būčiau geriausias“. JAV, Didžiąją Britaniją, Japoniją ir Australiją jis pavadino „blogio sąjungininkėmis“. Jungtinės Amerikos Valstijos siekė R. Fišerio išdavimo, kuris turėjo būti teisiamas už ekonominių sankcijų Jugoslavijai pažeidimą.
Į pagalbą R. Fišeriui buvo atėjęs B. Spaskis, kuris atvirame laiške rašė, kad yra pasirengęs sėdėti su juo vienoje kameroje, jei R. Fišeris bus išduotas Jungtinėms Valstijoms. „Tik leiskit mums žaisti šachmatais“, – sakė du kartus įveiktas B. Spaskis.
R. Fišeris mirė pragyvenęs 64 metus – tiek, kiek yra langelių šachmatų lentoje.

R. Fišeris sukūrė šachmatų žaidimo variantą Šachmatai 960 (Atsitiktiniai Fišerio šachmatai), kurių esmė – pradinėje padėtyje figūros išdėstomos atsitiktine tvarka (rikiai turi stovėti skirtingų spalvų langeliuose), tačiau vienodai abiems žaidėjams, o pėstininkai stovi taip pat, kaip ir klasikiniuose šachmatuose. Tokiu atveju debiutų mokėjimas tampa beprasmis, o žaidimo sėkmę lemia žaidėjų talentas ir kūrybiškumas. Figūras galima išdėstyti 960 būdų, nuo čia ir žaidimo pavadinimas.
1988 metais R. Fišeris užpatentavo naujo tipo skaitmeninį šachmatų laikrodį, kuris be fiksuotos pradinės laiko kontrolės prideda papildomai laiko už kiekvieną padarytą ėjimą. Ėjimus darant greitai, partijai skirtą laiką galima kaupti.

Dėl mokėjimo žaisti visas šachmatų partijos stadijas, nuodugnaus teorijos supratimo, fenomenalios atminties, puikių analitinių sugebėjimų, aukščiausio lygio technikos, nenumaldomo siekio palaikyti lentoje negęstančią kovos ugnį R. Fišerio kūryba, jo išskirtinis žaidimas žymiai aplenkė savo laikmetį.
Roberto Fišerio požiūris į šachmatus kaip į meną, į būtinybę kelti šachmatininkų socialinį statusą tapo tikru proveržiu senovinio žaidimo suvokime ir pertvarkymų, kuriuos ėmė vykdyti FIDE, paskata.

Apie Robertą Fišerį Wikipedijoje (lietuvių k.)
Apie Robertą Fišerį Wikipedijoje (anglų k.)
Apie Robertą Fišerį chessgames.com
The Bobby Fischer Unofficial Home Page


Partijų peržiūrai reikalinga „Java“ programinė įranga http://www.java.com.
Jei partijų peržiūra blokuojama, reikia nustatyti programos „Java“ vidutinį saugumo lygį (Control Panel -> Java -> Security -> Security Level - Medium). Java 8 versijoje reikia įrašyti svetainės http://a64.puslapiai.lt/ adresą (Control Panel -> Java -> Security -> Exception Site List).


1972 m. mačas dėl pasaulio čempiono vardo: R. Fišeris - B. Spaskis


  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21  
R. Fišeris 0 0 1 0,5 1 1 0,5 1 0,5 1 0 0,5 1 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 1 12,5
B. Spaskis 1 1 0 0,5 0 0 0,5 0 0,5 0 1 0,5 0 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0 8,5
Roberto Džeimso Fišerio žaistų partijų rinkinys (827 partijos)

TURINYS

ISTORIJA

ČEMPIONAI
Žaidimas šachmatais su kompiuteriu

UŽDAVINIAI

SVEČIŲ KNYGA

NUORODOS
   Jūsų apsilankymai: