VASILIJUS SMYSLOVAS
Pasaulio čempionas 1957 - 1958 m.

Gimė 1921 m. kovo 24 d. Maskvoje, Rusijoje.
Pasaulio čempionu tapo 1957 m. laimėjęs mačą prieš Michailą Botviniką
Pasaulio čempiono vardo neteko 1958 m. pralaimėjęs mačą - revanšą Michailui Botvinikui.
Mirė 2010 m. kovo 27 d. Maskvoje, Rusijoje.
1938 m. septyniolikametis V. Smyslovas tapo SSRS jaunimo čempionu ir pasidalino 1 - 2 vietas Maskvos šachmatų čempionate.
1949 m. ir 1955 m. tapo SSRS čempionu.
Aštuonis kartus žaidė kandidatų į pasaulio čempiono titulą turnyruose ir mačuose.
Laimėjo 17 medalių Tarptautinėse šachmatų olimpiadose, Europos komandų čempionatuose laimėjo 10 aukso medalių.
Didžiausių sportinių laimėjimų pasiekė šešto dešimtmečio viduryje. Įtikinamai laimėjo 1953 m., 1956 m. pretendentų turnyrus ir sužaidė 3 mačus dėl pasaulio čempiono vardo su M. Botviniku.
1954 m. mačas baigėsi lygiosiomis 12:12 ir M. Botvinikas išsaugojo čempiono vardą.
1956 m. Amsterdame V. Smyslovas įtikinamai laimėjo pretendentų turnyrą – 11,5 taško iš 18 ir gavo teisę antrą kartą kovoti su M. Botviniku dėl pasaulio čempiono vardo.
Mače V. Smyslovas laimėjo pirmąją partiją, tačiau pralaimėjo 4-ą ir 5-ą. Laimėjęs 6-ą partiją pretendentas išlygino rezultatą, o užtikrintai laimėjęs 8-ą ir 12-ą partijas įtvirtino savo persvarą.
M. Botvinikas dažnai pakliūdavo į ceitnotus, tačiau kovojo iš paskutinių jėgų. Jis laimėjo 13-ą partiją, bet praleido gerą galimybę laimėti 15-oje. Žaidžiant atidėtą 17-ą partiją V. Smyslovas realizavo nežymią persvarą. O 18-oje M. Botvinikas pasiūlė lygiąsias geresnėje padėtyje. M. Botvinikui pritrūko valios jėgų, jis prarado tikėjimą pergale. Pretendentas geriau negu čempionas sugebėjo įvertinti pozicijas ir skaičiuoti variantus, buvo geriau pasiruošęs mačui.
V. Smyslovas laimėjo 20-ą partiją, po dar dviejų lygiųjų surinko 12,5 taško ir, laimėjęs mačą rezultatu 12,5:9,5 (+6 –3 =13), tapo septintuoju pasaulio čempionu.
Būdamas pasaulio čempionu V. Smyslovas sužaidė tik 6 oficialias partijas – Europos komandų čempionate SSRS rinktinėje žaidė prie pirmos lentos: 2 partijas laimėjo, 3 sužaidė lygiosiomis ir 1 pralaimėjo.
1956 m. FIDE kongresas Maskvoje priėmė sprendimą, kad pralaimėjęs pasaulio čempionas turi teisę po metų žaisti mačą - revanšą. Iki tol eksčempionas turėjo teisę žaisti mačą - turnyrą su čempionu ir kito atrankinio ciklo nugalėtoju.
M. Botvinikas pasinaudojo naujai gauta teise. 1958 m. įvyko mačas - revanšas. M. Botviniko reikalavimu mačas vyko uždaroje patalpoje, kad netrukdytų žiūrovų plojimai. Be to, V. Smyslovas galėjo turėti tik vieną sekundantą, kuris padėtų nagrinėti atidėtas partijas.
Mačą - revanšą V. Smyslovas pralaimėjo rezultatu 12,5:10,5 (+5 –7 =11) ir neteko pasaulio čempiono vardo. Vėliau jis rašė, kad žymia dalimi jo pralaimėjimą lėmė sveikatos būklė – žaidė sirgdamas gripu, o baigė sirgdamas plaučių uždegimu.
Trijuose mačuose V. Smyslovas su M. Botviniku sužaidė 69 partijas. 18 laimėjo V. Smyslovas, 17 laimėjo M. Botvinikas, 34 partijos baigėsi lygiosiomis.
Nesutaikomas varžovas dėl pasaulio čempiono vardo M. Botvinikas apie V. Smyslovą parašė: „Pagrindinė V. Smyslovo jėga šachmatuose – jo proto skvarbumas. Jo talentas universalus ir išskirtinis. Jis galėjo tiksliai sužaisti debiute, tvirtai gintis, audringai atakuoti arba, pagaliau, šaltakraujiškai manevruoti. O apie endšpilį ir kalbėti nėra ko – tai jo stichija. Kartais jis priimdavo sprendimus, stebinančius sumanymų gilumu“.

Apie Vasilijų Smyslovą Wikipedijoje (lietuvių k.)
Apie Vasilijų Smyslovą Wikipedijoje (anglų k.)